Koronavírus

Rúško - Respirátor

2 Položky

Výrobca:

Prehľadať výsledky filtra fulltextom

Zobraziť:
 • Respirátor N95

  Respirátor FFP. Profesionálne ochranné (masky, rúška) Respirátory...

  SKLADOM

  3 €

 • Respirátor KN95 PLUS

  Respirátor FFP s výduchovým filtrom. Profesionálne ochranné (masky,...

  VYPREDANÉ

  5,50 €

Koronavírus COVID-19


COVID-19 (z angl. COronaVIrus Disease) je prenosné vírusové ochorenie. Jeho pôvodcom je SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2. Dočasne je evidované pod označením 2019-nCoV), patrí do skupiny Betacoronavirus. Odhalený bol najmä u pacientov s ťažký respiračným ochorením v decembri 2019 v Čínskom meste Wu-Chan. Ničí predovšetkým dýchací systém a teda pľúca. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až k zápalu pľúc a následne úmrtiu u nakazeného pacienta. Momentálne (marec 2020) je 536 640 nakazených pacientov a 24 117 mŕtvych. Vyliečených pacientov je 124 414. Na Slovensku je (k 27.marec 2020) nakazených 226 ľudí z toho sú 2 ľudia v kritickom stave a 2 ľudia sú vyliečení.

korona vírus slovensko

Epidemiológia

​Ako sa možno nakaziť
Je pravdepodobné, že prvými pacientmi sa stali zákazníci na trhu s predajom živých zvierat Huanan Seafood Market prenosom mutovaného koronavírusu zo zvierat. Časom sa u týchto ľudí potvrdil prenos vírusu SARS-CoV-2 z človeka na človeka. V tomto prípade, je inkubačná doba v rozmedzí od 2-14 dní. Počas tejto doby, je možný prenos infekcie, a to aj bez príznakov ochorenia. Pri pozitívnom výsledku vykonaného testu, je karanténa stanovená zatiaľ na 14 dní. Vírus sa prenáša kvapôčkami pri kýchaní alebo kašli. Ohrození sú ľudia, ktorí boli v kontakte s nakazenou osobou vo vzdialenosti menej ako 2metre. Nakaziť sa je možné aj pri kontakte s kontaminovanými predmetmi. Možná, je aj nákaza kontaminovaným jedlom a taktiež sa zistilo aj vylučovanie močom. Choroba sa vyskytuje najmä u osôb v spoločnej domácnosti s nakazeným jednotlivcom a u zdravotníkov. Momentálne prevažujú medzi pacientmi muži, starší ľudia a tiež ľudia s chronickými chorobami. Zriedkakedy sú nakazenými malé deti.

Rozšírenie vo svete
SARS-CoV-2 sa začiatkom roka 2020 postaral o epidémiu, ktorá bola v marci 2020 označená za pandémiu. Vznikla a zasiahla predovšetkým mesto Wu-Chan v provincii Hubei v Číne. Začiatkom marca 2020 sa ohniskom nákazy stala Európa a v Číne počet nakazených prestal výrazne stúpať. Najviac postihnutými krajinami sú Taliansko, Španielsko a Nemecko. Ďalším ohniskom nákazy je už aj USA. Celkový počet osôb vo svete v marci 2020 presiahol pol milióna. Tento vírus za sebou necháva aj obete, počítajúce sa v tisícoch.

Situácia na Slovensku
Prvý prípad COVID-19 sa na Slovensku objavil 6.3.2020. S pribúdajúcimi dňami stúpa aj počet nakazených na našom území. Zatiaľ sa tento počet zvyšuje po desiatkách. S pribúdajúcim počtom testovaných osôb, však odborníci rátajú aj s nárastom počtu nakazených. 11.3.2020 zdravotnící ale aj Asociácia nemocníc Slovenska upozornili na nepripravenosť na prichádzajúcu pandémiu. Od 13.3.2020 Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky postupne prijíma nové opatrenia, ktoré sú označované za jedny z najprísnejších v Európe. Tlač a médiá taktiež priebežne informujú o snahe zabezpečiť zdravotnícke potreby.

Coronavírus vo svete www.worldometers.info/coronavirus

 

​Príznaky a diagnostika


SARS-CoV-2 (predtým 2019-CoV) je betakoronavírus, ktorý zaraďujeme medzi koronavírusy. Je to pozitívny jednoreťazcový (+ssRNA) vírus. Tieto vírusy spôsobujú ochorenia rôznej závažnosti, od prechladnutia po vážne ochorenia ako MERS (Middle East Respiratory Syndrome) a SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome). Jeho sekvencia RNA obsahuje približne 30 000 báz. Genóm vírusu už stanovili viaceré pracoviská. Vieme ho prirovnať k netopierím koronavírusom.

Šírenie ochorenia COVID-19 - stav zo začiatku februára 2020
Príznakmi nákazy je kašeľ, kýchanie, taktiež bolesť hlavy, malátnosť, problémom s dýchaním a po prepuknutí aj vysoká teplota a zvracanie. Silnejší imunitný systém prejde chorobou zhruba tak, ako pri chrípke. Pri imunite slabej je pravdepodobnosť ťažšieho priebehu, a to zápal pľúc vyžadujúci si dokonca hospitalizáciu. V najťažších prípadoch sa dokonca môže prejaviť syndróm dýchacej tiesne – ARDS, ktorá môže viesť až k zlyhaniu dýchania a vitálnych funkcií. Táto infekcia je spočiatku ťažko rozlíšiteľná od iných vírusových ochorení, medzi ktoré patrí aj nádcha, či chrípka. Preto je veľmi dôležité zisťovať epidemiologické súvislosti. Diagnóza sa stanoví vyšetrením rRT-PCR (real-time reverzná transkripčná polymerázová reťazová reakcia) zo vzorky z dýchacích ciest alebo séra, po novom je aj k prístupné vyšetrenie protilátok voči vírusu. Výsledok však býva zrejmý až po niekoľkých dňoch. Pneumóniu spôsobenú vírusom spoľahlivo diagnostikuje [16] alebo RTG,CT vyšetrenie pľúc. Vo vyšetreniach laboratóriami sa zvykne objaviť leukopénia a lymfopénia (znížený počet bielych krviniek a ich podskupiny lymfocytov).

Prevencia
Je odporúčané vyhnúť sa možnosti kontaktu s nakazenou osobou, hlavne vdýchnutiu výlučkov z kašľa a kýchania, či ich zanesením do očí, a tiež preneseniu do sliznice úst alebo dýchacích ciest. Ruky je vhodné umývať aspoň 20 sekúnd. Všetky predmety, ktoré mohli prísť do kontaktu s infekciou, je potrebné vydezinfikovať alebo zlikvidovať. Zdravotníci by mali pracovať výlučne v ochranných odevoch so špeciálnymi filtrami, nakoľko o účinnosti obyčajných rúšok sú pochybnosti.
Úrady na to určené zabezpečujú izoláciu nakazených osôb, obmedzujú, či zakazujú cestovanie do a z postihnutých oblastí, a tiež preventívne vyšetrenia osôb, ktoré boli alebo mohli prísť do kontaktu s infekciou.

Liečba
Tak, ako u väčšiny vírusových ochorení, vakcína zatiaľ nie je známa. Pacienti sú liečení na základe prejavených symptómov, s prihliadnutím na skúsenosti z iných koronavírusových epidémií ako SARS a MERS. V ťažkých prípadoch je žiaľ nevyhnutná podpora vitálnych funkcií na JIS. Momentálne je skúšaná liečba pneumónie chlorochinom. Odborníci vkladajú nádeje do známych antivirotík, ktoré by mohli použiť po krátkych testoch, bez toho, aby museli byť tieto antivirotiká registrované v zdĺhavom procese nových liekov. Takýmito antivirotikami by mohli napríklad byť aj oseltamivir, remdesivir, lopinavir, ritonavir, pričom klinické testy ramdesiviru, by mali byť čoskoro ukončené. Niekoľko krajín vo svete pracuje na výskume očkovacích látok. Niekoľko mesiacov, ba zrejme až rok a pol však bude trvať, kým tieto látky budú v štádiu, kedy ich bude možné použiť, ako vakcínu pre ľudí postihnutých týmto ochorením.

Prognóza
Priemerná svetová úmrtnosť k 27.3.2020 na ochorenie COVID-19 je odhadovaná na 5%. Tejto chorobe podľahnú hlavne pacienti starší a so slabou imunitou, či respiračnými problémami. Deti nie sú až tak rizikovou skupinou. Odborníci sa vyjadrili, že čo sa týka zastavenia šírenia vírusu SARS-CoC-2, prognóza je pesimistická. Situáciu neuľahčuje ani dlhá inkubačná doba ochorenia (niektoré zdroje uvádzajú, že inkubačná doba, by mala byť až 27 dní) a tiež možnosť prenosu vírusu bez akýchkoľvek príznakov ochorenia. Z tohto dôvodu sa stále vo svete objavujú nové a nové ohniská nákazy. Dr. Zhong Nanshan, ktorému boli pripísané zásluhy za zvládnutie epidémie SARS, tvrdil, že Čína by pandémiu mohla zvládnuť do apríla 2020. Správnosť jeho tvrdenia, dokazuje vývoj v Číne od konca februára 2020. V marci 2020 bolo jeho tvrdenie citované aj v médiách, že pandémia COVID-19 pri dostatočných úkonoch a opatreniach ustúpi do leta 2020. Zdá sa však, že takýto scenár sa v Európe, USA a inde nenaplní a pandémia potrvá dlhšie. Vývoj pandémie však naráža na nedostatok informácií a neznalosť konkrétnych parametrov šírenia vírusu. Je pravdepodobné, že pandémiu zastaví až zavedenie očkovacích látok.

no alt

korona slovensko

 • Respirátor N95

  Respirátor FFP. Profesionálne ochranné (masky, rúška) Respirátory...

  SKLADOM

  3 €

 • Respirátor KN95 PLUS

  Respirátor FFP s výduchovým filtrom. Profesionálne ochranné (masky,...

  VYPREDANÉ

  5,50 €

Koronavírus na Slovensku

11.07.2020
Testovaných 228829

Nakazených 1893
Vyliečených 1493
Úmrtí 28

Anketa

Je zarastená tvár väčšie riziko nákazy Koronavírusu?

Prihlásenie